Edulugu

JÜRI TÄHT JA TEMA TÄHELEND

Eesti tšellisti Jüri Tähe värvikirev elu ja edulugu on nüüd avaldatud raamatus “Tähelend. Jüri Täht – mees Rohelisest raamatust”. Jüri kuulus inimeste generatsiooni, kes tegutsesid nõukogude ajal Raudse eesriide taga ja seetõttu ei teata temast endiselt suurt midagi.

cellist Jüri Täht
Juri Taht January 2020 bw - Tõlketeenus eesti-inglise keelesuunal

In Memoriam

Jüri Täht (26.V 1930-29.XI 2022)

Ring sai täis – siin maal tuli ta ilmale ning siit lahkus igavikulisse orkestrisse.


Kes on Jüri Täht?

juri-taht

Eesti tšellist, kes sündis 26 mai 1930, Tartus. Alustas tšelloõpinguid viljandis 1936. 1941 aastal oli ta sunnitud oma kodumaa seljataha jätma ja emigreeruma perega Saksamaale. Lõpetas 1947 aastal Geislingeni gümnaasiumi. Õppis 1948-1950 Stuttgardi muusikakõrgkoolis. 1951 aastal emigreerus Ameerikasse. Omandas bakalaureusekraadi muusikas (1952, Dana Kolledž) ja magistrikraadi Manhattan School of Musicus (1958). Tegi edukat muusikukarjääri New Yorgi linnas (1958-1983). Töötas Ameerika Hääle Eesti osakonnas Washington DCs (1983-1996). Andis välja Harald Raudsepa nimelist stipendiumi (1997-2015). 2015 kolis tagasi oma sünnimaale Eestisse ja elas Tartumaal. Suri Põltsamaa (Hoolde)Kodus 29. Novembril 2022.

Millised on kõnekamad faktid, mida inimesed Jüri Tähe elu kohta ei tea?

Tšellist oli 1977 aastal esilinastunud Broadway muusikali „ Annie“ saateorkestri põhikoosseisus. Mängis Frank Sinatra, Marlene Dietrichi, Tom Jonesi, Paul Anka ja mitmete teiste kuulsuste taustabändis. Don Shirley Trios mängis ta üle 25 aasta. Teenete eest Eesti riigile sai 2002. aastal president Rüütlilt Valgetähe viienda klassi ordeni.

Raamatu kirjapaneku ajendiks oli 2019 aastal kolm Oskarit võitnud film „Roheline raamat“ (Green Book), kus kõrvaltegelase prototüübiks oli eestlasest tšellomängija Jüri Täht. Mees ise ei teadnud filmi tegemisest midagi ja seetõttu tuli Hollywoodi filmi sattumine talle suure üllatusena. Ei tea miks nad „Rohelises raamatus“minust venelase tegid? Sellele küsimusele ta vastust ei teadnud öelda. Inglise keele oskajatel on võimalik Don Shirley teemal edasi lugeda e-raamatust „A Rediscovered Trio“, kus ka Soome bassimängija Atro Mikkola jagab oma mälestusi Donaldist, analüüsib tema muusikat (raamatust „Tähelend“ see osa puudub).

Autor Evelin Täht, kujundaja Evelin Urm, keeletoimetaja Triinu-Mari Vorp. Raamat ilmunud 2020. Eesti keeles. Pehmekaaneline, 365 lehekülge.

Jüri-Täht-Tähelend

Tegu ei ole kindlasti tavapärase jutu-või elulooraamatuga. Pigem on see hoopis kogukas pildiraamat, kuna üle poole raamatust võtavad enda alla säilinud vanaaegsed pildid, dokumendid, kontserdikavad ja päevikud. Veel sisaldab see rohkelt fakte ning põnevaid tähelepanekuid. Teos on omapärase kujundusega ja veidi suuremas formaadis kui tavapärased raamatud.

On väga vahva, et Jüri Tähest nüüd ka raamat ilmub, sest (parafraseerides autorit) eestlastest tähti on muusikataevas sedavõrd vähe, et mida rohkem me neist teame ja neid teadvustame, seda sinimustvalgemaks see taevas muutub…
Siim Aimla
Muusik
Jüri Tähe mälestused on huvitav materjal mitmel põhjusel. Esiteks muidugi lugu ise: kiirete pöörete, ootamatute ja õnnelike kokkusattumustega kulgenud elukäik, kus avanevad põnevad maailmad, mis on eestlastele tavaliselt kauged ja võõrad. Ladus ja tempokas jutustamisviis ning välja öeldud hinnangud siin-seal kogetud elunähtuste kohta annavad ajaloost teadlikumale lugejale põnevat lisateadmist.
Mairo Rääsk
ajaloolane
Kuigi Jüri Tähe muusikukarjäär kulges teises ajas ja kohas, leidsin raamatust tšellistina omajagu äratundmist ja suhestumist. On ju raske töö tulemusena ja keeruliste olude kiuste avanenud võimalused need märksõnad, mis iga muusiku loos tihti esiplaanil on.
Indrek Leivategija
tšellist
Tõeliselt õdus lugemine. Raamatu muudab veelgi elavamaks suur hulk pilte. Elulugu kõnetab eriti sellega, et vaatamata keerulistele aegadele jääb loo peategelane kõigutamatult truuks muusiku kutsumusele, saavutab sellega ka edu ning suudab välismaal läbi lüüa.
Kerstin Elisabeth Kullerkupp
viiuldaja, ajakiri Muusika

Uuri edasi tšellisti värvika elu kohta juba raamatust

Jüri Tähe esimene ansambel, 1937

Esimene ansambel 1937

Jüri Täht 1951

1951, Bremerhaven

Jüri Täht, Washington DC

Jüri, Washington DC

Juri ja Donald - Tõlketeenus eesti-inglise keelesuunal

August 1960, Jüri ja Donald